High-quality rectangular cabinet handle for click-fastening in sheet metal enclosures made of robust plastic, surface: ivory, 110 mm (4.4″) HH-JW110-IV. Appliance handle HH-JW110-IV for metal cabinets, sheet metal enclosures, by Sugatsune / LAMP® (Japan)
Sale Sold out
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
High-quality housing shell made of robust plastic, surface: ivory, HH-JW110-IV
Application: Device handle HH-JW110-IV for metal cabinets, sheet metal housing. [caption id="attachment_111408" align="alignnone" width="420"] High-quality rectangular housing grip for quick click-in mounting in a sheet metal housing made of robust plastic, ivory finish, HH-JW110-IV, 110 mm, from Sugatsune. Application[/caption] The high-quality HH-JW110-IV housing grips can be attached quickly and securely to metal surfaces without the need for tools thanks to the clip mounting. The HH-JW110-IV handle is ideal for:
  • Electrical appliances
  • Production machines
  • industrial plants
  • Metal cabinets
  • Sheet metal housing
Material:
  • The high-quality housing grips HH-JW110-IV are made of ABS and polycarbonate (plastic)
Surface:
  • ivory
Assembly:
  • The housing handle HH-JW110-IV is designed for quick installation in sheet metal
  • For installation, a cutout in the front with the width (W3) 88 mm (3-15/32″) must be made
  • For the height of the cutout see the table below
[caption id="attachment_111426" align="alignnone" width="420"] High-quality rectangular housing grip for quick click-in mounting in a sheet metal housing made of robust plastic, ivory finish, HH-JW110-IV, 110 mm, from Sugatsune. Assembly drawing[/caption] Characteristics:
  • Weight: 35 g
  • Size: 110 mm (4.4″)
  • Quick, tool-free assembly
  • Elaborately processed
  • Ergonomic
  • Stable
  • Solid
  • Robust
  • ivory
  • High brand quality from Sugatsune / LAMP®
The dimensions: For further dimensions and details see technical drawing .
  • Width of the housing grip (W1): 110 mm (4-21/64″)
  • Height (H1): 50 mm (1-31/32″)
  • Width of the grip area (W2): 83 mm (3-17/64″)
  • Height of the grip area (H2): 26.8 mm (1-1/16″)
  • Depth of grip area: 15 mm (19/32″)
[caption id="attachment_111444" align="alignnone" width="420"] High-quality rectangular housing grip for quick click-in mounting in a sheet metal housing made of robust plastic, ivory finish, HH-JW110-IV, 110 mm, from Sugatsune. Technical drawing[/caption] Included in delivery: